Ericsson gotowy do wdrożenia HSPA i LTE w spektrum 2.6 GHz
Ericsson gotowy do wdrożenia HSPA i LTE w spektrum 2.6 GHz
Ulf Ewaldsson, Vice President and Head of Product Area Radio w firmie Ericsson, powiedział: "Wszystkie elementy układanki są w jednym miejscu, z dostosowanym spektrum i licencjonowaniem wszystkich produktów i rozwiązań przygotowanych przez firmę Ericsson wspierających technologie HSPA i LTE w paśmie 2.6 GHz."
Swedish Post oraz Telecom Agency, regulatorzy rynku telekomunikacyjnego w Szwecji, jako pionierzy w przydzielaniu częstotliwości w paśmie 2.6 GHz zaadoptowali zharmonizowane przydziały pasm określone przez Europejską Konferencję Administracji Poczty i Telekomunikacji (CEPT). Alokacje częstotliwości będą ułatwiać ekonomię skali dla operatorów oraz zabezpieczać możliwości standaryzowanych terminali, zezwalając na roaming pomiędzy krajami dla użytkowników. PrzetargI na częstotliwości w paśmie 2.6 GHz w Austrii, Holandii, we Włoszech i Wielkiej Brytanii są zaplanowane na 2008 rok.
LTE i HSPA to pereferowane technologie dla częstotliwości w paśmie 2.6 GHz. Zapewniają użytkownikom doświadczenia wyższego rzędu, usprawniając funkcjonowanie zaawansowanych technologicznie aplikacji takich jak mobile video, blogging, gry, telefonia multimedialna oraz profesjonalne serwisy.
Rozwiązania firmy Ericsson pomagają operatorom zwiększać inwestycje w sieci telekomunikacyjne poprzez zapewnianie optymalnej komunikacji głosowej oraz serwisów opartych na sieciach szerokopasmowych. Ericsson wykorzystuje skalowalną architekturę i pozwala na bezproblemowe rozszerzanie sieci, zapewniając efektywną scieżkę migracji w kierunku broadbandu niezależnie od istniejącej technologii.
"Jako lider w obszarze technologii komunikacji mobilnej Ericsson jest zaangażowany w innowacje i proces standaryzacji. Operatrzy, władze i użytkownicy końcowi mogą być pewni, że plan częstotliwości przygotowany przez CEPT jest najbardziej atrakcyjną drogą do zwiększenia potencjału broadbanu w przyszłości." - powiedział Ewaldsson.
Oferta firmy Ericsson dla częstotliwości w paśmie 2.6 GHz bazuje na ponad standardowych stacjach bazowych serii RBS 3000 oraz RBS 6000. Te energoosczędne urządzenia wspierają odpowiednio WCDMA/HSPA/LTE oraz GSM/EDGE/WCDMA/HSPA/LTE.
Zestawy firmy Ericsson oferują najmniejsze na rynku stacje bazowe oraz ułatwiają efektywną kosztowo migrację a także prostą integrację systemu. Rozwiązanie HSPA zostało już komercyjnie wdrożone w ponad 185 sieciach w 80 krajach, z więcej niż 600 urządzeniami.
Ericsson jest wiodącym na świecie dostawcą usług i serwisów dla operatorów telekomunikacyjnych. Będąc liderem rynku technologii komórkowych 2G i 3G, dostarcza usługi komunikacyjne i zarządza sieciami, które służą ponad 195 milionom użytkowników. Portfolio firmy zawiera infrastrukturę sieci stałych i mobilnych, Internet szerokopasmowy oraz rozwiązania multimedialne dla operatorów, firm i deweloperów. Spółka Sony Ericsson zapewnia konsumentom spersonalizowane telefony komórkowe.
Ericsson realizuje wizję „komunikacji dla wszystkich" poprzez innowacje, technologie i zrównoważone rozwiązania biznesowe. Firma jest obecna w 185 krajach, w 2007 roku ponad 70.000 pracowników wygenerowało dochód wysokości 27,9 miliardów USD (189 miliardów SEK). Założona w 1876 roku z siedzibą w Sztokholmie w Szwecji, firma Ericsson jest obecna na giełdach Sztokholmu, Londynu i NASDAQ.
Aby uzyskać więcej informacji zapraszamy na strony www.ericsson.com lub www.ericsson.mobi
O rozwiązaniu HSPA firmy Ericsson
HSPA - (High Speed Packet Access) nieodłączną zaletą tego rozwiązania jest to, że technologia HSPA jest naturalnym rozwinięciem istniejących sieci WCDMA/GSM, czyli około 85 procent istniejących sieci bezprzewodowych na świecie. Dzięki temu posiada potencjał, aby obsłużyć duże ilości użytkowników sieci bezprzewodowej, tworząc masowy rynek dla mobilnych sieci szerokopasmowych. Przewiduje się, że do roku 2010, 71 procent mobilnych połączeń szerokopasmowych powinno opierać się na technologii HSPA.
Rozwiązanie HSPA firmy Ericsson jest częścią oferty Full Service Broadband. Dzięki zaawansowanej technologii operatorzy mogą co najmniej podwoić wydajność swoich systemów i skracać czas odpowiedzi abonentów na interaktywne usługi.
Użytkownicy będą w stanie pobierać dane średnio 20 razy szybciej niż przy użyciu połączenia GSM/GPRS. W kolejnych krokach ewolucji HSPA zostanie zwiększona prędkość pobierania danych do 42Mbps oraz wysyłania do 12 Mps. Rozwiązanie HSPA firmy Ericsson obsługuje wiele częstotliwości w zakresie pomiędzy 850MHz a 2.6GHz.
O LTE
LTE - (Long Term Evolution) jest kolejnym krokiem w ewolucji w standardach sieci mobilnych zdefiniowanych przez 3GPP (Third Generation Partnership Project). Obsługuje operacje zarówno w LTE dając możliwość działania zarówno na częstotliwościach, gdzie spektrum jest sparowane jak i tam, gdzie spektrum jest niesparowane.
Umożliwia efektywne wykorzystanie spektrum dla starszych rozwiązań technicznych jak i dla przyszłych bezprzewodowych pasm częstotliwości. Działa na szerokości pasma kanału na poziomie 1,4-20MHz. Szerokie przemysłowe wsparcie dla LTE umożliwia korzystanie z efektu korzyści skali, dostarczając efektywnych kosztowo rozwiązań dla operatorów sieci. Pierwsze komercyjne urządzenia będą obsługiwać prędkości do 150 Mbps.
O paśmie 2.6GHz
Pasmo 2.50-2.69GHz jest postrzegane jako największe nowe spectrum zasobów dla usług szerokopasmowych w dającej się przewidzieć przyszłości. Pasmo to jest dość szerokie, aby pozwolić jednocześnie kilku operatorom wdrażać technologie używając szerokich kanałów, takich jak 2x20Mhz preferowanych w przypadku rozwiązania LTE.
Plan przydziału pasm został zawarty w decyzji (05)05 Europejskiej Konferencji Administracji Poczty i Telekomunikacji (CEPT) podjętej poprzez consensus przez należących do niej 48 krajów członkowskich. Zawiera zobowiązanie do udostępnienia pasm od 2008 roku zależnie od oczekiwań poszczególnych rynków. Szwecja wprowadziła decyzję Konferencji jako pierwsza organizując przetarg na częstotliwości 2.6 GHz w związku z planem pasm CEPT.