Przełom technologiczny możliwy dzięki technologii 5G

teaser.jpg

Przełom technologiczny możliwy dzięki technologii 5G

  • 5G stworzy nowy rynek urządzeń dedykowanych do komunikacji z użytkownikiem.
  • Technologia ulega standaryzacji i uproszczeniu dzięki czemu będzie łatwiejsza i bardziej dostępna dla wszystkich.
  • Postęp technologiczny spowoduje komercyjne upowszechnienie się zaawansowanych urządzeń, takich jak drukarki 3D.

Możliwy wpływ technologii 5G na różne aspekty naszego życia przedstawiono na konferencji zorganizowanej przez Uniwersytet Warszawski i firmę Ericsson w celu zaprezentowania rezultatów badań konsumenckich, bazujących na raporcie Ericsson 10 Hot Consumer Trends 2016.

Transformacja sieci mobilnej od 1G do 5G jest odpowiedzią na zmieniające się potrzeby użytkowników w obszarze komunikacji. Początkowo ludziom wystarczała rozmowa, potem przesyłanie tekstu, danych (maile, zdjęcia). W kolejnym etapie umożliwiono transmisję video i korzystanie z wirtualnych serwerów dając ludziom dostęp do danych niezależnie od miejsca i czasu. Wraz z rosnącą popularnością i wzrostem społeczności sieciowych pojawiła się potrzeba przyspieszenia transmisji danych przez sieci komórkowe tak, aby ludzie mogli ze sobą rozmawiać widząc się wzajemnie, transmitować wideo w czasie rzeczywistym czy wspólnie grać w sieci.

Czy to jest wirtualna rzeczywistość?

Obecnie wymaga się aby dane transmitowane  przez sieć docierały bez opóźnień, w czasie rzeczywistym. To co wyróżnia transmisję danych przy wykorzystaniu 5G to niezwykła precyzja i niezawodność oraz znacznie zwiększona prędkość pobierania (do 10 Gb/s) – mówi Emil Kamiński - Automation & Innovation Manager w Ericsson.

Dzięki szybkości i precyzji otrzymamy świetnej jakości wideo w czasie rzeczywistym, co w połączeniu z systemami automatyki umożliwi na przykład faktyczne odwzorowania naszych ruchów w wirtualnym świecie. Taką zastosowanie 5G wykorzystywane jest już przez rynek gier wideo oraz medycynę, w której obok zdalnej diagnostyki i prostych zabiegów, najbardziej spektakularne są zdalne operacje wykonywane przez roboty sterowane przez lekarzy znajdujących się w kompletnie innym miejscu.

Wizjonerzy zastąpią inżynierów

Dzięki 5G, będziemy mogli konsultować się z najlepszymi specjalistami z całego świata i wykonywać pracę pod ich nadzorem, bez konieczności organizacji bezpośrednich spotkań. To sprawi, że wiedza specjalistyczna przestanie być zarezerwowana dla nielicznych i stanie się bardziej powszechna (dostęp do kursów, szkoleń, konsultacji), dzięki temu, zamiast doświadczenia i umiejętności technicznych w większym stopniu będą liczyć się innowacyjność i kreatywność.

Czujniki wokół nas

Wraz z upowszechnieniem się 5G producenci będą dostosowywać swoje produkty i wyposażać je w czipy. Dzięki temu powstanie nowa generacja inteligentnych sprzętów, które oprócz dwustronnej komunikacji (M2M) będą w stanie analizować i optymalizować czynności, a w skrajnych przypadkach nawet podejmować za nas decyzje. Urządzenia będzie można zamontować wszędzie tam gdzie będziemy tego potrzebować a dzięki minimalnemu poborowi mocy potrzeba ich ładowania będzie rzadsza niż obecnie.O firmie Ericsson

Ericsson, największy na świecie dostawca technologii i usług dla operatorów telekomunikacyjnych, oferuje społeczeństwu sieciowemu efektywne rozwiązania działające w czasie rzeczywistym, które pozwalają nam wszystkim swobodniej studiować, pracować i żyć w zróżnoważonych społecznościach na całym świecie.

Nasza oferta obejmuje usługi, oprogramowanie i infrastrukturę teleinformatyczną dla operatorów telekomunikacyjnych i firm z innych branż. Obecnie ponad 40 procent światowego ruchu mobilnego przechodzi przez sieci firmy Ericsson. Obsługujemy sieci klientów, z których korzysta ponad 2,5 miliarda abonentów.

Działamy w ponad 180 krajach i zatrudniamy przeszło 110 000 pracowników. Ericsson założony w 1876r., ma centralę w Sztokholmie. W 2013 roku firma osiągnęła sprzedaż netto w wysokości 227,8 mld SEK. Ericsson jest notowana na giełdzie NASDAQ OMX w Sztokholmie i NASDAQ w Nowym Jorku.

Zapraszamy na:

www.twitter.com/ericsson_poland

www.youtube.com/ericssonpolska

www.facebook.com/ericssonpolska

Kontakt dla mediów

Head of Marketing & Communications

Katarzyna Pąk