Zaproszenie na wystawę „"Halo, dziewczyny! Kobiety w firmie Ericsson u progu XX wieku”

Zaproszenie na wystawę „"Halo, dziewczyny! Kobiety w firmie Ericsson u progu XX wieku”

Ericsson uroczyście otworzył wystawę „"Halo, dziewczyny! Kobiety w firmie Ericsson u progu XX wieku” w kompleksie biurowym Parku Rozwoju. Wystawa przygotowana przez Ambasadę Szwecji ilustrowana jest historycznymi zdjęciami firmy Ericsson oraz szwedzkich i polskich archiwów. Prawdziwym rarytasem są zdjęcia z prywatnych zbiorów rodzin telefonistek z przełomu XIX i XX wieku.

Wystawa  została przygotowana przez Ambasadę Szwecji w Polsce z okazji 100-lecia odnowienia stosunków dyplomatycznych między Szwecją a Polską. Tematem przewodnim wystawy jest historia polskich telefonistek zatrudnionych w centrali telefonicznej firmy Ericsson, mieszczącym się w ikonicznym wieżowcu PAST na ulicy Zielnej. Wystawę ilustrują unikatowe zdjęcia firmy Ericsson oraz z polskich i szwedzkich archiwów i ze zbiorów prywatnych. 

– Przełom XIX i XX wieku to okres dużych zmian przemysłowych, technologicznych , ale nade wszystko społecznych. Zatrudnienie panien z „dobrych domów” do obsługi centrali telefonicznej było niezwykle odważnym posunięciem i wiązało się z wieloma zobowiązaniami pracodawcy w zachowaniu dobrej opinii o niezamężnych, pracujących kobietach. Dzisiaj brzmi to jak anegdota, ale w dobie kiedy kobiety nie miały praw obywatelskich miało to niezywkle awangardowy wydźwięk. Pojawienie się szwedzkich standardów spowodowało także zmiany w pejzażu urbanistycznym Warszawy. Budynki PAST, Polskiej Akcyjnej Spółki Telefonicznej, niegdyś własność firmy Ericsson do dzisiaj wyznaczają jakość śródmiejskiej zabudowy miasta- powiedziała Katarzyna Pąk, szefowa działu marketingu i komunikacji w firmie Ericsson w Polsce.

– Cieszymy się, że możemy wesprzeć naszych najemców w organizacji wydarzeń, które pokazują bogate dziedzictwo ich firm, ale także opowiadają o unikalnej warszawskiej historii i relacji polskich i szwedzkich narodów. Park Rozwoju to nie tylko kompleks biurowy, ale przede wszystkim wielofunkcyjna przestrzeń oraz przyjazne miejsce pracy, którego pracownicy mają możliwość w kreatywnych, kulturalnych, spędzonych w miłej atmosferze wydarzeniach.  – komentuje Sylwia Piechnik, Head of Office Leasing w EPP.  

Wystawa będzie dostępna do obejrzenia dla pracowników Parku Rozwoju oraz mieszkańców Warszawy na zewnętrznym dziedzińcu kompleksu biurowego od 17 września do 18 października 2019 roku.

 O firmie Ericsson

Ericsson, największy na świecie dostawca technologii i usług dla operatorów telekomunikacyjnych, oferuje społeczeństwu sieciowemu efektywne rozwiązania działające w czasie rzeczywistym, które pozwalają nam wszystkim swobodniej studiować, pracować i żyć w zrównoważonych społecznościach na całym świecie.

Działamy w ponad 180 krajach i zatrudniamy przeszło 110 000 pracowników. Ericsson założony w 1876 roku, ma centralę w Sztokholmie. W 2016 roku firma osiągnęła sprzedaż netto w wysokości 222,8 mld SEK. Firma Ericsson jest notowana na giełdzie NASDAQ OMX w Sztokholmie i NASDAQ w Nowym Jorku.

Zapraszamy na:

www.youtube.com/ericssonpolska

www.facebook.com/ericssonpolska

Kontakt dla mediów

Head of Marketing & Communications

Katarzyna Pąk