Ericsson Mobility Report: rozwój sieci 5G szybszy niż przewidywano
Ericsson Mobility Report: rozwój sieci 5G szybszy niż przewidywano
- Oczekuje się, że w roku 2024 liczba subskrypcji 5G wyniesie 1,9 mld, gdyż operatorzy zwiększają liczbę wdrożeń, a użytkownicy przechodzą na urządzenia 5G
- Przewiduje się, że do końca roku 2024 zasięg 5G obejmie 45 procent populacji świata
- Oczekuje się, że w roku 2024 sieci 5G będą obsługiwać 35% globalnego ruchu mobilnego
Wczesny impet i entuzjazm wobec sieci 5G sprawiły, że firma Ericsson (NASDAQ: ERIC) do końca 2024 r. przewiduje dodatkowe 400 milionów subskrypcji mobilnych usług szerokopasmowych. Najnowsza edycja raportu Ericsson Mobility Report z czerwca 2019 r. przewiduje 1,9 miliarda subskrypcji 5G - wzrost z poziomu 1,5 miliarda prognozowanego w wydaniu z listopada 2018 r. - wzrost o prawie 27 procent.
Inne prognozy również znacząco wzrosły, w szczególności w wyniku szybkiego rozwoju 5G. Przewiduje się, że do końca roku 2024 zasięg 5G obejmie 45 procent populacji świata. Może on wzrosnąć do 65 procent, ponieważ technologia współdzielenia widma umożliwia wdrażanie 5G w pasmach częstotliwości LTE.
Po wprowadzeniu smartfonów 5G dostawcy usług komunikacyjnych uruchomili sieć 5G na kilku rynkach. Na niektórych rynkach dostawcy usług wyznaczają ambitniejsze cele, zmierzając do objęcia zasięgiem do 90 procent populacji w ciągu pierwszego roku.
Silne zaangażowanie dostawców chipsetów i urządzeń jest również kluczem do przyspieszenia wdrożenia sieci 5G. W bieżącym roku na rynek mają trafić smartfony dla wszystkich głównych pasm częstotliwości. Urządzenia 5G stają się coraz bardziej dostępne, działa także coraz więcej sieci 5G, zatem do końca 2019 r. na całym świecie prognozowanych jest ponad 10 milionów subskrypcji 5G.
Oczekuje się, że rozwój subskrypcji 5G będzie najszybszy w Ameryce Północnej, gdzie przewiduje się, że odsetek abonentów 5G w 2024 r. wyniesie 63%. Na drugim miejscu plasuje się Azja Północno-Wschodnia (47 procent), a Europa jest trzecia (40 procent).
Fredrik Jejdling, Executive Vice President and Head of Networks, zauważa: „5G rozwija się w szybkim tempie. Odzwierciedla to entuzjazm dostawców usług i konsumentów dla tej technologii. Sieć 5G wywrze pozytywny wpływ na życie ludzi i firm, a jej korzyści wykraczają poza internet rzeczy (IoT) i przemysł 4.0. Wymierne korzyści płynące z sieci 5G można osiągnąć tylko dzięki utworzeniu solidnego ekosystemu, w którym wszyscy partnerzy zarówno technologiczni, regulacyjni, ds. bezpieczeństwa, jak i przemysłowi mają do odegrania swoja rolę”.
Łączny globalny ruch danych w telefonii komórkowej w I kwartale 2019 r. nadal rósł, zwiększając się o 82 procent rok do roku. Przewiduje się, że do końca 2024 r. osiągnie poziom 131 eksabajtów (EB) miesięcznie, a 35% tego ruchu będą obsługiwały sieci 5G. Na świecie istnieje 1 miliard komórkowych połączeń IoT, do końca 2024 r. liczba ta ma wzrosnąć do 4,1 miliarda. Z czego 45% stanowi Massive IoT. Do branż korzystających z Massive IoT należy branża narzędzi do inteligentnych pomiarów, opieka zdrowotna w postaci medycznych urządzeń do noszenia na ciele oraz transport z czujnikami do śledzenia.
Raport z czerwca 2019 r. zawiera również trzy artykuły napisane wspólnie z dostawcami usług, które przedstawiają postępy na rynkach, które stoją na progu wdrażania sieci 5G lub już ją wdrażają.
Z firmą Telstra z Australii Ericsson sprawdza, jak radzić sobie z wciąż rosnącym zapotrzebowaniem na dane i streaming wideo, jednocześnie zapewniając satysfakcję klientów, szczególnie w przypadku transmisji na żywo. MTS w Rosji pomaga opisać, w jaki sposób sieci mobilne powinny ewoluować, aby zapewnić poziom wydajności, który spełni oczekiwania klientów podczas przygotowań do wdrożenia sieci 5G. Artykuł napisany w kooperacji z Turkcell z Turcji przedstawia sposób zarządzania wydajnością sieci i ofertami usług w udanym wdrożeniu stałego dostępu bezprzewodowego (FWA).
Pobierz pełny raport: Ericsson Mobility Report_czerwiec_ 2019
O firmie Ericsson
Ericsson, największy na świecie dostawca technologii i usług dla operatorów telekomunikacyjnych, oferuje społeczeństwu sieciowemu efektywne rozwiązania działające w czasie rzeczywistym, które pozwalają nam wszystkim swobodniej studiować, pracować i żyć w zrównoważonych społecznościach na całym świecie.
Działamy w ponad 180 krajach i zatrudniamy przeszło 110 000 pracowników. Ericsson założony w 1876 roku, ma centralę w Sztokholmie. W 2016 roku firma osiągnęła sprzedaż netto w wysokości 222,8 mld SEK. Firma Ericsson jest notowana na giełdzie NASDAQ OMX w Sztokholmie i NASDAQ w Nowym Jorku.
Zapraszamy na:
www.twitter.com/ericssonpolska