Ericsson publikuje raport nt. zrównoważonego rozwoju i odpowiedzialności społecznej przedsiębiorstwa za rok 2012
Ericsson publikuje raport nt. zrównoważonego rozwoju i odpowiedzialności społecznej przedsiębiorstwa za rok 2012
- Firma Ericsson osiągnęła pięcioletni cel dotyczący ograniczenia emisji dwutlenku węgla już po czterech latach, czyli rok przed terminem.
- W odpowiedzi na rozszerzenie zasięgu mobilnych sieci szerokopasmowych oraz wzrost popytu firma Ericsson wzbogaciła swoją ofertę o rozwiązania zapewniające energooszczędność, takie jak m.in. Psi-Coverage i Managed Rural Coverage.
- Przedstawiono ważne osiągnięcia w realizacji inicjatyw prowadzonych pod hasłem „Technology for Good” (Technologia w służbie dobra), przyczyniających się do obniżenia cen i zwiększenia dostępności komunikacji mobilnej.
- Zwiększono zaangażowanie we wdrażanie odpowiedzialnych praktyk biznesowych ze szczególnym uwzględnieniem dbałości o przestrzeganie praw człowieka i procedur antykorupcyjnych.
W raporcie nt. zrównoważonego rozwoju i odpowiedzialności społecznej przedsiębiorstwa za rok 2012 firma Ericsson podsumowała skuteczność i osiągnięcia swoich ogólnoświatowych inicjatyw z zakresu zrównoważonego rozwoju. W ramach tych inicjatyw wykorzystuje się telekomunikację do wywierania pozytywnego wpływu na kwestie społeczno-gospodarcze i środowiskowe wzdłuż całego łańcucha tworzenia wartości.
Prezes i dyrektor generalny firmy Ericsson, Hans Vestberg, powiedział: „Wielu najważniejszym światowym wyzwaniom ― takim jak urbanizacja, zmiany klimatyczne i ubóstwo ― można by łatwiej sprostać dzięki zastosowaniu rozwiązań oferowanych przez branżę mobilnej komunikacji szerokopasmowej. Zrównoważony rozwój pozwala osiągnąć przewagę nad konkurencją i należy do najważniejszych priorytetów zarówno naszej firmy, jak i jej klientów. W ramach całego łańcucha tworzenia wartości i wszędzie tam, gdzie prowadzimy działalność biznesową, generujemy korzyści dla naszego przedsiębiorstwa oraz dla innych związanych z nim podmiotów, dążąc do zrównoważonego rozwoju oraz do wykazywania się odpowiedzialnością we wszystkich podejmowanych działaniach".
Firma Ericsson od dawna angażuje się w ogólnoświatowy dialog na temat zrównoważonego rozwoju oraz przewodniczy kilku organom zajmującym się kwestiami roli teleinformatyki i takiego właśnie rozwoju. Hans Vestberg osobiście uczestniczy w pracach Komisji ds. rozwoju Internetu szerokopasmowego (Broadband Commission for Digital Development). W jej ramach kierował zespołem roboczym ds. zmian klimatycznych, a ostatnio wyraził zgodę na objęcie funkcji szefa zespołu roboczego zajmującego się planami rozwoju po roku 2015 oraz formułowaniem przyszłych celów w zakresie zrównoważonego rozwoju. Jest także członkiem rady kierowniczej inicjatywy ONZ pod nazwą Sustainable Development Solutions Network (Sieć rozwiązań na rzecz zrównoważonego rozwoju). W tej podjętej w roku 2012 przez sekretarza generalnego ONZ inicjatywie uczestniczy wiele zainteresowanych podmiotów.
Elaine Weidman-Grunewald, szefowa działu zrównoważonego rozwoju i odpowiedzialności społecznej przedsiębiorstwa (Sustainability and Corporate Responsibility) w firmie Ericsson, powiedziała: „Naszym celem jest obniżenie cen i zwiększenie dostępności komunikacji mobilnej. Chcemy też zademonstrować pozytywną rolę technologii wszędzie tam, gdzie może ona pomóc w kształtowaniu gospodarki niskoemisyjnej, zwiększeniu dostępu do edukacji oraz wspomaganiu rozwiązywania innych problemów z zakresu pomocy humanitarnej, takich jak udzielanie pomocy uchodźcom, pokojowe rozstrzyganie konfliktów, a także pomoc w przypadku klęsk żywiołowych".
W roku 2009 firma Ericsson postawiła sobie za cel zmniejszenie w ciągu pięciu lat swojej emisji dwutlenku węgla o 40%. Cel ten został osiągnięty już po czterech latach, w znacznym stopniu dzięki systematycznemu udoskonalaniu produktów z oferty firmy i zwiększaniu ich energooszczędności, a także dzięki koncentracji na wewnętrznej działalności operacyjnej przedsiębiorstwa.
Elaine Weidman-Grunewald powiedziała: „Osiągnięcie tego celu rok przed terminem dowodzi, że bardzo poważnie traktujemy odpowiedzialność za systematyczne podnoszenie standardów działalności i spełnianie przez nasze produkty niezbędnych norm, którą ponosimy jako lider branży”.
Do udoskonaleń w tym zakresie, które wprowadzono w roku 2012, należy obniżenie emisji bezwzględnej związanej z podróżami służbowymi o 16%, a związanej z transportem produktów ― o 12%.
W raporcie firmy Ericsson nt. usług mobilnych oszacowano, że w roku 2017 aż 85% ludności kuli ziemskiej znajdzie się w zasięgu sieci 3G. Aby zaspokoić rosnące zapotrzebowanie na ekonomiczne i energooszczędne rozszerzanie zasięgu tych sieci, firma Ericsson wprowadziła do oferty szereg nowych rozwiązań. Należy do nich m.in. rozwiązanie Psi coverage, które zmniejsza zużycie energii nawet o 40% oraz rodzina produktów AIR (Antenna-Integrated Radio), które również obniżają zużycie energii o 40%. Znalazło się wśród nich także rozwiązanie Managed Rural Coverage, które stanowi połączenie usługi zarządzanej z ekonomicznym, zasilanym energią słoneczną rozwiązaniem 2G, 3G lub LTE dla miniośrodków. Produkt ten ma zapewnić możliwość komunikacji osobom przebywającym na terenach pozbawionych usług komunikacji głosowej i transmisji danych.
W raporcie opisano szczegółowo projekty firmy Ericsson realizowane w ramach inicjatywy Technology for Good (Technologia w służbie dobra) oraz najważniejsze osiągnięcia na tym polu odnotowane w roku 2012. Globalna inicjatywa edukacyjna Connect To Learn (Nauka przez Internet) została w minionym roku podjęta w 33 szkołach z różnych krajów, od Brazylii po Ghanę. Na platformie mobilnej Refugees United, która pomaga uchodźcom w odnajdywaniu zaginionych członków rodzin, zarejestrowano już ponad 185 tys. osób. Firma Ericsson jest też partnerem technologicznym Fundacji PeaceEarth, która uruchomiła swój program Youth Peacemaker Network w Ugandzie i Południowym Sudanie.
W raporcie podkreślono również wzmożoną koncentrację firmy Ericsson na sposobach odpowiedzialnego prowadzenia działalności biznesowej. W roku 2012 firma zaktualizowała swój Kodeks etyki w biznesie, w którym zebrano najważniejsze zasady i dyrektywy obowiązujące w przedsiębiorstwie oraz w ramach jego kontaktów z innymi zainteresowanymi podmiotami. Aktualizacja ta miała na celu uwzględnienie w Kodeksie nowych postanowień dokumentu „UN Guiding Principles for Business and Human Rights” (Zalecenia ONZ w sprawie działalności biznesowej i praw człowieka). W Kodeksie podkreślono również wyraźnie zaangażowanie firmy Ericsson w przestrzeganie praw człowieka w ramach prowadzonej przez nią działalności biznesowej. Aby wesprzeć wdrażanie tych zasad, firma uruchomiła dwuletni program szkoleń z zakresu przestrzegania praw człowieka w biznesie. Firma Ericsson przystąpiła także do inicjatywy przeciw korupcji (Partnering Against Corruption Initiative ― PACI) podjętej przez Światowe Forum Ekonomiczne.
Cały raport można przeczytać pod adresem www.ericsson.com/sustainability.
O firmie Ericsson
Ericsson, największy na świecie dostawca technologii i usług dla operatorów telekomunikacyjnych, oferuje społeczeństwu sieciowemu efektywne rozwiązania działające w czasie rzeczywistym, które pozwalają nam wszystkim swobodniej studiować, pracować i żyć w zróżnoważonych społecznościach na całym świecie.
Nasza oferta obejmuje usługi, oprogramowanie i infrastrukturę teleinformatyczną dla operatorów telekomunikacyjnych i firm z innych branż. Obecnie ponad 40 procent światowego ruchu mobilnego przechodzi przez sieci firmy Ericsson. Obsługujemy sieci klientów, z których korzystają ponad 2 miliardy abonentów.
Działamy w 180 krajach i zatrudniamy przeszło 100 000 pracowników. Forma Ericsson założona w 1876r., ma centralę w Sztokholmie. Firma Ericsson jest notowana na giełdzie NASDAQ OMX w Sztokholmie i NASDAQ w Nowym Jorku.
Zapraszamy na:
www.twitter.com/ericsson_poland
www.youtube.com/ericssonpolska
www.facebook.com/ericssonpolska