Ericsson podejmuje działania na rzecz sprawiedliwego i rozsądnego licencjonowania patentów
Ericsson podejmuje działania na rzecz sprawiedliwego i rozsądnego licencjonowania patentów
- Ericsson wniósł pozew o naruszenie praw patentowych przeciwko firmie Samsung, która pomimo dwuletnich negocjacji odmówiła podpisania umowy licencyjnej na warunkach FRAND (ang. Fair, Reasonable and Non-Discriminatory – sprawiedliwie, rozsądnie i bez dyskryminacji)
- Ericsson uważa, że musi wspierać system udostępniania technologii, który umożliwił stworzenie współczesnego rynku masowej komunikacji
Po blisko dwuletnich negocjacjach, które nie doprowadziły do porozumienia, Ericsson złożył w Stanach Zjednoczonych pozew przeciwko firmie Samsung za naruszenie swoich praw patentowych.
Spór dotyczy zarówno opatentowanych technologii firmy Ericsson, będących podstawą wielu standardów telekomunikacyjnych i sieciowych używanych w produktach Samsunga, jak też innych opatentowanych wynalazków, które są często stosowane w domowym sprzęcie elektronicznym i urządzeniach mobilnych. Negocjacje zakończyły się fiaskiem, a Samsung odmówił przyjęcia licencji na warunkach FRAND. Ostatecznie Ericsson stwierdził, że nie widzi innej możliwości niż złożenie pozwu.
Ericsson przyczynił się do stworzenia systemu telefonii komórkowej i jej standardów, udostępniając kilkaset swoich wynalazków w zamian za sprawiedliwe i rozsądne opłaty. Do dziś podpisał ponad 100 umów licencyjnych ze wszystkimi najważniejszymi graczami w branży.
Tylko w 2011 r. Ericsson wydał 32,6 miliarda koron szwedzkich (ok. 5,0 miliardów dolarów) na badania i rozwój. Rezultatem takiej polityki jest kilkaset opatentowanych wynalazków, które stały się podstawą standardów stymulujących rozwój globalnej komunikacji, takich jak GSM, GPRS, EDGE, WCDMA, LTE i 802.11, a także wiele innych opatentowanych wynalazków znajdujących szerokie zastosowanie w najpopularniejszych urządzeniach mobilnych i domowym sprzęcie elektronicznym. Ericsson ma jeden z największych portfeli patentów w branży, obejmujący ponad 30 000 pozycji na całym świecie.
Firma zobowiązała się do udzielania licencji na swoje patenty, które są wykorzystywane w takich standardach, na zasadach FRAND (ang. Fair, Reasonable and Non-Discriminatory – sprawiedliwie, rozsądnie i bez dyskryminacji), aby przyniosły one korzyści całej branży. Uważa, że licencje FRAND zapewniają niezbędną równowagę na rynku, ponieważ z jednej strony zachęcają firmy do udostępniania swoich technologii w celu tworzenia otwartych standardów, z drugiej – pozwalają utrzymać opłaty licencyjne na rozsądnym poziomie, który umożliwi nowym graczom wejście na rynek.
„Pod koniec roku 2012 liczba subskrypcji usług mobilnych na całym świecie osiągnie około 6,6 miliarda. Jednym z głównych czynników tego wzrostu jest wzajemne udostępnianie sobie technologii przez firmy z branży telekomunikacyjnej. Ekosystem telekomunikacji jest oparty na sprawiedliwych i rozsądnych zasadach, które pozwoliły zbudować atrakcyjny, globalny, masowy rynek technologii mobilnych i szerokopasmowych. Ericsson należy do podmiotów, które wniosły w ten ekosystem największy wkład” – mówi Kasim Alfalahi, dyrektor ds. własności intelektualnej w firmie Ericsson.
Szybki wzrost liczby urządzeń i subskrypcji usług mobilnych jest rezultatem dużych inwestycji w badania i rozwój oraz udostępniania technologii przez najważniejszych graczy, takich jak Ericsson.
Inne firmy, które chcą korzystać z technologii Ericsson, potrzebują do tego licencji. Takie umowy licencyjne ułatwiły stworzenie współczesnego globalnego rynku telekomunikacyjnego, przyspieszyły jego rozbudowę oraz obniżyły bariery utrudniające wejście na rynek nowym graczom.
Ekosystem branżowy jest oparty na wzajemnym szacunku i świadomości wspólnego interesu. Ericsson dokłada wszelkich starań, aby wspierać ten system i umacniać zaufanie będące jego podstawą.
Podstawy prawne
Pomimo blisko dwuletnich negocjacji z udziałem kierownictwa najwyższego szczebla obu firm, Samsung nie zgodził się na przedłużenie umowy licencyjnej dotyczącej portfela patentów telekomunikacyjnych firmy Ericsson na tych samych zasadach FRAND, które zaakceptowali jego konkurenci.
Wcześniej Samsung podpisał taką umowę w roku 2001 i przedłużył ją w roku 2007 r., ale licencje właśnie wygasły. Ericsson zaproponował więc wznowienie umowy w drodze negocjacji, które, mimo że trwały dwa lata, nie przyniosły rezultatów. Samsung nie zgodził się na warunki FRAND.
„Ericsson ma ponad 30 000 patentów i podpisał ponad 100 umów licencyjnych ze wszystkimi najważniejszymi graczami w branży. Przez długi czas dokładaliśmy wszelkich starań, aby dojść do porozumienia z firmą Samsung i podpisać z nią umowę licencyjną na warunkach FRAND. W końcu zdecydowaliśmy się skierować sprawę na drogę sądową” – powiedział Alfalahi.
Pozew został złożony w sądzie okręgowym dla wschodniego dystryktu Teksasu, gdzie Ericsson ma swoją centralę na Stany Zjednoczone.
O firmie Ericsson
Ericsson, największy na świecie dostawca technologii i usług dla operatorów telekomunikacyjnych, oferuje społeczeństwu sieciowemu efektywne rozwiązania działające w czasie rzeczywistym, które pozwalają nam wszystkim swobodniej studiować, pracować i żyć w zróżnoważonych społecznościach na całym świecie.
Nasza oferta obejmuje usługi, oprogramowanie i infrastrukturę teleinformatyczną dla operatorów telekomunikacyjnych i firm z innych branż. Obecnie ponad 40 procent światowego ruchu mobilnego przechodzi przez sieci firmy Ericsson. Obsługujemy sieci klientów, z których korzystają ponad 2 miliardy abonentów.
Działamy w 180 krajach i zatrudniamy przeszło 100 000 pracowników. Forma Ericsson założona w 1876r., ma centralę w Sztokholmie. Firma Ericsson jest notowana na giełdzie NASDAQ OMX w Sztokholmie i NASDAQ w Nowym Jorku.
Zapraszamy na:
www.twitter.com/ericsson_poland
www.youtube.com/ericssonpolska
www.facebook.com/ericssonpolska