Kolejny rekord szybkości transmisji w technologii 3G

Kolejny rekord szybkości transmisji w technologii 3G

  • Technologia HSPA (High Speed Packet Access) 42 Mb/s po raz pierwszy na świecie zastosowana w produktach komercyjnych
  • Szybsza transmisja danych w sieci dla wszystkich użytkowników i natychmiastowy dostęp w dosłownym znaczeniu tego terminu
  • Rozwiązanie dostępne tylko poprzez aktualizację oprogramowania

Mobilne sieci szerokopasmowe z technologią HSPA wciąż się rozwijają. W związku z zapotrzebowaniem na coraz szybszą transmisję danych liderzy branży chętnie modernizują sieci, aby zapewnić klientom jeszcze lepsze usługi. Jednym z nich jest australijski operator Telstra, który uczestniczył w prezentacji mobilnej technologii szerokopasmowej HSPA Evolution z szybkością transmisji danych 42Mb/s, zorganizowanej przez firmę Ericsson w pobliżu Sztokholmu.

Po raz pierwszy na świecie osiągnięto taką szybkość transmisji w produktach dostępnych komercyjnie. Dotychczas  klienci mogli liczyć najwyżej na 28 Mb/s. 

„Sieć Telstra Next G™ dzięki swojej szybkości, pojemności i zasięgowi zmieniła sposób życia i pracy Australijczyków” – mówi Michael Rocca, pełniący obowiązki dyrektora ds. operacyjnych firmy Telstra. „Testując technologię HSPA Dual Carrier stwierdziliśmy, że jest to niezwykle szybkie mobilne rozwiązanie szerokopasmowe, które – gdy tylko będą dostępne kompatybilne urządzenia – znacznie zwiększy szybkość, pojemność i wydajność sieci”.

„Jak wynika z naszych badań, klienci potrzebują szybszych rozwiązań i wybierają operatorów, którzy mogą im zaoferować najwyższą wydajność po atrakcyjnej cenie”– mówi Ulf Ewaldsson, wiceprezes i szef działu produktów radiowych (Product Area Radio) w firmie Ericsson. „Technologia HSPA z szybkością transmisji 42 Mb/s jest już dostępna do wdrożenia”.

Dzięki szybszej transmisji użytkownicy mają zapewniony natychmiastowy dostęp w dosłownym znaczeniu tego terminu. Nowa technologia Dual Carrier, którą można wdrożyć tylko w ramach aktualizacji oprogramowania, podwaja szybkość połączeń dla użytkowników znajdujących się w dowolnym miejscu komórki sieci mobilnej, nawet na jej brzegu, gdzie wydajność jest zwykle słabsza. Technologia ta zwiększy również pojemność sieci. Operatorzy mogą dostarczać więcej gigabajtów na stację bazową, co oznacza niższe koszty dostarczania mobilnych usług szerokopasmowych dla klientów.

W dostępnym w handlu sprzęcie i oprogramowaniu zastosowano pierwszy komercyjny zestaw układów obsługujący technologię Dual Carrier z szybkością transmisji 42 Mb/s. W wersjach demonstracyjnych takich rozwiązań przeciętna szybkość transmisji danych pobieranych przez użytkowników wyniosła około 41,5Mb/s.

42 Mb/s jest maksymalną szybkością transmisji na łączach odbiorczych (downlink). Rzeczywiste prędkości pobierania danych mogą być niższe i są zależne od poziomu ruchu w sieci, odległości od stacji bazowej, lokalnych warunków, sprzętu, oprogramowania i innych czynników.

Ericsson, największy na świecie dostawca technologii i usług dla operatorów telekomunikacyjnych, jest liderem w dziedzinie technologii mobilnych 2G, 3G i 4G i obsługuje sieci, z których korzysta ponad miliard abonentów. Zajmuje również czołową pozycję na rynku usług zarządzanych. Oferta firmy obejmuje infrastrukturę sieci stacjonarnych i komórkowych, usługi telekomunikacyjne, oprogramowanie oraz rozwiązania szerokopasmowe i multimedialne dla operatorów, przedsiębiorstw i branży medialnej. Spółki joint venture Sony Ericsson i ST-Ericsson zapewniają klientom osobiste urządzenia komunikacji mobilnej wyposażone w bogaty zestaw funkcji.

Ericsson realizuje swój długofalowy cel, jakim jest „stać się siłą napędową postępu w świecie komunikacji” poprzez innowacje, zaawansowane technologie oraz rozwiązania biznesowe zgodne z zasadami zrównoważonego rozwoju. Firma powstała w 1876 r. Ma centralę w Sztokholmie. Działa w 175 krajach i zatrudnia ponad 75 000 pracowników. W 2008 r. uzyskała przychody w wysokości 209 mld SEK (32,2 mld USD). Ericsson jest notowany na giełdzie NASDAQ OMX w Sztokholmie i NASDAQ w Nowym Jorku.

Zapraszamy na:

www.ericsson.com/pl

www.twitter.com/ericsson_poland

www.youtube.com/ericssonpolskaKontakt dla mediów

Head of Marketing & Communications

Katarzyna Pąk