Log in
Your Local Ericsson site

Telia, Ericsson i Intel jako pierwsi w Europie uruchamiają sieć 5G

04 października 2017, 08:30Kategorie:Technologia, Inne formaty notatki:

Firma Telia, we współpracy z Ericsson (NASDAQ: ERIC) i Intel Corporation, uruchamia pierwsze funkcjonujące zastosowania sieci 5G w Europie.

Obejmują one zapewnienie łączności z Internetem o wysokiej prędkości w sieci 5G dla statku wycieczkowego i jego pasażerów podczas pobytu w porcie oraz zastosowanie przemysłowe, w ramach którego koparka jest zdalnie sterowana poprzez sieć 5G.

Jest to istotny krok naprzód na światowej mapie wdrożenia technologii 5G, który przybliża firmy Ericsson, Intel i Telia, a co najważniejsze – ich klientów, do osiągnięcia celu, jakim jest uruchomienie w 2018 r. usług opartych na sieci 5G w Tallinnie i Sztokholmie, dwóch najbardziej rozwiniętych pod względem cyfryzacji miastach na świecie.

Chcemy wcześnie opracować system 5G i uruchomić go w Sztokholmie, Tallinnie i Helsinkach w 2018 r. Współpracujemy z naszymi partnerami działającymi w ramach całego ekosystemu, badając obszerne możliwości, jakie ta technologia zapewni naszym klientom i społeczeństwu. Nie chodzi tylko o stworzenie nowej sieci, lecz również o wypracowanie nowego stylu myślenia i postrzegania tego, czym może stać się sieć komórkowa i jak może działać. Duże prędkości, niskie opóźnienia, gwarancja przepustowości i prawdziwa mobilność zapewnią dalsze przesunięcie granic cyfryzacji, a wraz z naszymi partnerami chcemy być siłą, która te granice przesuwa – powiedziała Gabriela Styf Sjöman, Dyrektor Globalnego Działu ds. Sieci firmy Telia Company.

Wdrożenie wczesnych rozwiązań w systemie 5G w warunkach rzeczywistych jest konieczne, aby zdobyć wiedzę na temat sposobu, w jaki różne technologie można wykorzystać w różnych rodzajach działalności, w jakich środowiskach najlepiej funkcjonują, oraz sposobu, w jaki systemy współdziałają w sieci, chmurze i z różnymi urządzeniami. Firmy Telia i Ericsson ogłosiły wspólny plan działań w 2016 r., zgodnie z którym klienci Telii mają uzyskać dostęp do usług w systemie 5G w 2018 r. na terenie Tallinna i Sztokholmu. We współpracy z Intelem udało się wprowadzić w życie wczesne przykłady takich usług dla klientów i przedsiębiorstw.

„Warunki rzeczywiste” sieci 5G dla statku linii Tallink stworzono w porcie w Tallinnie, dzięki czemu można było przetestować i zbadać w jaki sposób nowa technologia mobilna zapewnia większą prędkość i jakość przesyłu danych. Podczas testu przeprowadzonego we wrześniu 2017 r. siecią 5G objęto cały statek podczas jego pobytu w porcie. Technologia ta zapewniła dostępność sieci Wi-Fi dla 2 000 pasażerów i umożliwiła działanie własnych systemów informacyjnych i komunikacyjnych statku. Jest to pierwszy przykład wielu zastosowań sieci 5G w transporcie oraz jednej z bardzo wielu usług bezprzewodowych zapewniających klientom możliwość przesyłania gigabitów danych.

Przygotowując się na wdrożenie technologii 5G, uczestnicy Szczytu Cyfrowego UE odbywającego się w Tallinnie mają niepowtarzalną możliwość doświadczyć zdalnego sterowania maszyną budowlaną – w tym wypadku koparką – z użyciem zdalnego pilota działającego na zasadzie rozszerzonej rzeczywistości poprzez ultraszybkie połączenie 5G w czasie rzeczywistym o bardzo niskim opóźnieniu. Przykład ten pokazuje jak operator maszyny może z wykorzystaniem sieci 5G zdalnie sterować koparkami pracującymi w niebezpiecznych warunkach, przebywając w wygodnym i bezpiecznym biurze. Ukazuje to możliwości, jakie technologia 5G zapewni dla wykonywania robót w trudnych i niebezpiecznych warunkach przemysłowych.

Na rozwiązanie umożliwiające uruchomienie przykładowych zastosowań w Estonii składają się technologie dostarczone przez firmy Ericsson i Intel. Stacja bazowa 5G firmy Ericsson, składająca się z anteny 5G, modułu radiowego i kontrolnego, w połączeniu z mobilną platformą testową 5G firmy Intel®, umożliwia zastosowanie fal milimetrowych i rozszerzenie sieci komórkowej firmy Telia do 5G.

Przygotowany przez nas raport dotyczący potencjału biznesowego technologii 5G wskazuje na ogromne możliwości dla operatorów sieci komórkowych na całym świecie, którzy wdrożą technologię 5G. Zgodnie z naszymi prognozami, potencjalne korzyści mogą wynieść 582 mld USD do 2026 r., co odzwierciedla możliwy wzrost przychodów ze sprzedaży o 34%. Wykorzystanie tych możliwości wymaga inwestycji w technologię 5G, rozwoju działalności i wdrożenia odpowiednich modeli marketingowych – powiedział Arun Bansal, szef oddziałów Ericsson w Europie i Ameryce Łacińskiej.

Nasza współpraca w zakresie testów wczesnych zastosowań technologii 5G oraz korzyści, jakie technologia ta przyniesie w różnych branżach, podkreślają znaczenie wspólnego działania i konieczność zapewnienia swobodnego przepływu danych pomiędzy siecią, chmurą i urządzeniami, aby sieć 5G stała się faktem. Platformy 5G firmy Intel są niezbędnym narzędziem, które umożliwia przeprowadzenie aktywnych testów w warunkach rzeczywistych we współpracy z usługodawcami na całym świecie, mających na celu zdobycie istotnej wiedzy i umożliwiających określenie przyszłości technologii 5G – powiedziała Asha Keddy, Wiceprezes i Dyrektor Zarządzający Next Generation and Standards Group w firmie Intel Corporation.

O firmie Ericsson

Ericsson, największy na świecie dostawca technologii i usług dla operatorów telekomunikacyjnych, oferuje społeczeństwu sieciowemu efektywne rozwiązania działające w czasie rzeczywistym, które pozwalają nam wszystkim swobodniej studiować, pracować i żyć w zrównoważonych społecznościach na całym świecie.

Działamy w ponad 180 krajach i zatrudniamy przeszło 110 000 pracowników. Ericsson założony w 1876 roku, ma centralę w Sztokholmie. W 2016 roku firma osiągnęła sprzedaż netto w wysokości 222,8 mld SEK. Firma Ericsson jest notowana na giełdzie NASDAQ OMX w Sztokholmie i NASDAQ w Nowym Jorku.

Zapraszamy na:

www.twitter.com/ericssonpolska

www.youtube.com/ericssonpolska

www.facebook.com/ericssonpolska

Kontakt dla mediów

Katarzyna Pąk