Log in
Your Local Ericsson site

Ericsson i MTS testują nowe funkcjonalności sieci 5G

15 maja 2017, 09:00Kategorie:Technologia Inne formaty notatki:

  • Ericsson i MTS zbudowały w Moskwie prototypową sieć 5Ge i z powodzeniem zakończyły testy obejmujące scenariusze zastosowań stacjonarnych i mobilnych
  • Dzięki funkcjonalnościom takim jak Masowe i Wielodostępowe MIMO, śledzenie wiązki i dynamiczny TDD uzyskano szczytowe przepustowości sieci rzędu 25 Gb/s
  • Prototypowy system 5G będzie rozbudowywany do pokazowej rozszerzonej strefy zasięgu 5G, która ma być gotowa na Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej w Rosji w 2018 r.

Ericsson (NASDAQ: ERIC) i MTS, największy operator komórkowy w Rosji, stworzyli prototypową sieć 5G i z powodzeniem zakończyli testy nowych funkcji sieci radiowej.

Zakres testów obejmował funkcjonalności takie jak Masowe i Wielodostępowe MIMO (wielokrotne wejścia-wielokrotne wyjścia), śledzenie wiązki i dynamiczny TDD (dwufazowy podział transmisji w czasie), znajdujące się wśród koncepcji i technologii dostępnych w portfolio komercyjnym firmy Ericsson, a także scenariusze zastosowań stacjonarnych i mobilnych. System prototypowy składa się ze stacji bazowej zintegrowanej z wieloma antenami i dwoma zestawami urządzeń użytkownika i został zainstalowany w Moskwie.

Funkcjonalność Masowych i Wielodostępowych MIMO są oparte na rozwiązaniach sprzętowych, w których w skład jednej stacji bazowej wchodzi do 512 inteligentnych anten zintegrowanych z modułami nadawczo-odbiorczymi, co znacznie poprawia przepustowość sieci dostępnej dla abonentów. Ponadto funkcjonalność Wielodostępowych MIMO umożliwia operatorom obsługę wielu abonentów w jednym sektorze stacji bazowej, w jednym widmie radiowym, a tym samym zwiększenie efektywności wykorzystania częstotliwości i możliwości stacji bazowych.

Hannes Ekstrom, Dyrektor ds. Klientów MTS, Rynki Europy i Ameryki Łacińskiej firmy Ericsson, podkreśla: „W oparciu o skalowalną i dynamiczną sieć 5G będziemy mogli zaoferować operatorom szereg nowych usług i strumieni generowania przychodów. Pozwoli im to na zautomatyzowanie i transformację procesów biznesowych niezbędnych w perspektywie rozwoju Internetu rzeczy (IoT), a także usług takich jak rzeczywistość wirtualna i rozszerzona”.

W tym scenariuszu równie istotną rolę odgrywać będą funkcjonalności takie jak śledzenie wiązki i dynamiczny TDD. Śledzenie wiązki zapewnia stabilność połączeń w systemie i osiągnięcie możliwie najwyższej przepustowości przy dużej mobilności użytkowników w ramach sieci, natomiast dynamiczny TDD umożliwia dalszą poprawę przepustowości i wykorzystania zasobów sieci radiowej dzięki dynamicznemu przydzielaniu przepustowości łączy dla ruchu w kierunku terminali i stacji bazowej (downlink/uplink).

Igor Jegorow, Dyrektor Regionu Moskiewskiego firmy MTS, potwierdza: „W testach osiągnęliśmy absolutny rekord prędkości transmisji danych na urządzeniu mobilnym w Rosji, a konkretne przykłady pokazały nam, jak bliska jest perspektywa wykorzystania rozwiązań 5G w codziennym życiu. MTS buduje obecnie sieć transmisji danych i testuje różne rozwiązania, które zapewnią nam pełną gotowość na standaryzację wymogów 5G”.

Ericsson i MTS planują rozbudowę prototypowego systemu 5G do pokazowej rozszerzonej strefy zasięgu 5G, która ma być gotowa na Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej w Rosji w 2018 r.

O firmie Ericsson

Ericsson, największy na świecie dostawca technologii i usług dla operatorów telekomunikacyjnych, oferuje społeczeństwu sieciowemu efektywne rozwiązania działające w czasie rzeczywistym, które pozwalają nam wszystkim swobodniej studiować, pracować i żyć w zrównoważonych społecznościach na całym świecie.

Działamy w ponad 180 krajach i zatrudniamy przeszło 110 000 pracowników. Ericsson założony w 1876 roku, ma centralę w Sztokholmie. W 2016 roku firma osiągnęła sprzedaż netto w wysokości 222,8 mld SEK. Firma Ericsson jest notowana na giełdzie NASDAQ OMX w Sztokholmie i NASDAQ w Nowym Jorku.

Zapraszamy na:

www.twitter.com/ericssonpolska

www.youtube.com/ericssonpolska

www.facebook.com/ericssonpolska

Kontakt dla mediów

Katarzyna Pąk