Log in
Your Local Ericsson site

Ericsson zwiększa możliwości transportu dzięki Connected Vehicle Marketplace

02 marca 2017, 15:44Kategorie:Technologia Inne formaty notatki:

  • Najnowszy dodatek do Ericsson Connected Vehicle Cloud umożliwia producentom rozwój ekosystemu usług cyfrowych dedykowanych pojazdom połączonym z internetem
  • Connected Vehicle Marketplace obejmuje otwarte API dla danych telematycznych, przesyłania danych podlegających kontroli prawnej oraz naliczania opłat i fakturowania
  • Scania przedstawia rozwiązanie Scania One, platformę cyfrową dla własnych usług i usług firm trzecich skierowaną do klientów firmy Scania – całość oparta została o Connected Vehicle Marketplace

Firma Ericsson (NASDAQ: ERIC) uruchomiła przełomowe rozwiązanie Connected Vehicle Marketplace, które ułatwi proces budowy ekosystemów usług cyfrowych  dla pojazdów połączonych z internetem. Producenci oryginalnego wyposażenia (OEM), partnerzy i entuzjaści motoryzacji będą mogli włączyć się w proces rozwoju innowacyjnych i produktywnych rozwiązań w przemyśle motoryzacyjnym.

Wprowadzając system Scania One, firma Scania została pierwszym klientem wykorzystującym nowe rozwiązanie. Scania One to otwarta platforma zapewniająca właścicielom flot, kierowcom i klientom właścicieli flot dostęp do usług zwiększających efektywność i produktywność, przyczyniając się jednocześnie do ograniczenia emisji dwutlenku węgla.

Bazujący na sukcesie technologii Connected Vehicle Cloud firmy Ericsson, Connected Vehicle Marketplace jest kontrolowanym i bezpiecznym środowiskiem przeznaczonym dla producentów i umożliwiającym zapewnienie nowych usług cyfrowych przekazywanych w ręce ich kierowców. Rozwiązanie to jest pierwszym rozwiązaniem tego typu i umożliwi on producentom bezproblemowe i efektywne wykorzystywanie usług cyfrowych stron trzecich, zintegrowanych w ramach jednego rynku cyfrowego. 

Börje Ekholm, prezes i dyrektor generalny firmy Ericsson, ogłosił start Connected Vehicle Marketplace  w trakcie spotkania dla mediów i analityków w trakcie Mobile World Congress w Barcelonie, 27 lutego.

Ekholm mówi: “Pobudzanie innowacyjnych działań ma kluczowe znaczenie, nie tylko dla firmy Ericsson czy sektora motoryzacyjnego, ale dla wszystkich branż. Podejmujemy działania mające na celu zapewnienie prawidłowego połączenia łączności, bezpieczeństwa i idei we wszystkich branżach przemysłu, a uruchomienie Connected Vehicle Marketplace to tylko jeden z przykładów.”

Dzięki połączonym pojazdom Scania zna przepływ logistyczny operacji klientów właścicieli flot, począwszy od wielkich placów budowy, poprzez transport publiczny, a skończywszy na transporcie dalekobieżnym. Scania One umieszcza cyfrowe narzędzia w rękach właścicieli flot i kierowców, zapewniając realizację zysków z takiego przepływu danych.

“W porównaniu z wieloma innymi branżami, sektor transportu czyni szybkie postępy w dziedzinie cyfryzacji. Zmiany tej nie możemy jednak dokonać sami i jest to doskonały przykład tego rodzaju partnerstwa przyczyniającego się do rozwoju obydwu naszych branż,” mówi Henrik Henriksson, prezes i dyrektor generalny firmy Scania. “Obecnie podejmujemy poważne kroki na rzecz przełożenia naszej współpracy na faktyczną działalność, ostatecznie wpływającą również na naszych klientów.”

Roger Lanctot, Associate Director, Global Automotive Practice, Strategy Analytics mówi: “Firma Ericsson zajmuje pozycję umożliwiającą dostarczenie niemal dowolnych treści, usług lub aplikacji do dowolnego urządzenia lub przypadku zastosowania, w domu, samochodzie lub na urządzeniu mobilnym.

Liczba pojazdów połączonych z siecią szybko wzrasta – dotyczy to zarówno pojazdów komercyjnych jak i samochodów pasażerskich. Scania ogłosiła, iż aktualnie na rynku znajduje się 250 000 pojazdów firmy, które są połączone z siecią, to ponad dwie trzecie wszystkich pojazdów firmy sprzedanych w ciągu ostatnich pięciu lat. Przewiduje się ponadto, że do 2025 roku liczba pojazdów połączonych z siecią wzrośnie do 382 milionów.

Dotychczas producenci nie mieli możliwości efektywnego, bezpiecznego i skalowanego dzielenia danych z firmami trzecimi. Ericsson Ericsson Connected Vehicle Cloud umożliwia producentom stworzenie połączonego ekosystemu dla głównych partnerów oraz wynalazców których chcieliby zapewnić nowe, innowacyjne usługi dla przemysłu samochodowego, umożliwiając wykorzystanie pełnego potencjału połączonych pojazdów. 

Ericsson Connected Vehicle Cloud opiera się na rozwiązaniu IoT Accelerator  – zapewniającym bezpieczne zarządzanie łącznością i współpracę w dziedzinie technologii, z wykorzystaniem systemów IoT E2E, jak również szybkie wdrożenie możliwości Internetu Rzeczy.

O firmie Ericsson

Ericsson, największy na świecie dostawca technologii i usług dla operatorów telekomunikacyjnych, oferuje społeczeństwu sieciowemu efektywne rozwiązania działające w czasie rzeczywistym, które pozwalają nam wszystkim swobodniej studiować, pracować i żyć w zróżnoważonych społecznościach na całym świecie.

Nasza oferta obejmuje usługi, oprogramowanie i infrastrukturę teleinformatyczną dla operatorów telekomunikacyjnych i firm z innych branż. Obecnie ponad 40 procent światowego ruchu mobilnego przechodzi przez sieci firmy Ericsson. Obsługujemy sieci klientów, z których korzysta ponad 2,5 miliarda abonentów.

Działamy w ponad 180 krajach i zatrudniamy przeszło 110 000 pracowników. Ericsson założony w 1876 roku, ma centralę w Sztokholmie. W 2016 roku firma osiągnęła sprzedaż netto w wysokości 222,8 mld SEK. Firma Ericsson jest notowana na giełdzie NASDAQ OMX w Sztokholmie i NASDAQ w Nowym Jorku.

Zapraszamy na:

www.twitter.com/ericssonpolska

www.youtube.com/ericssonpolska

www.facebook.com/ericssonpolska